Büyük Veri Analizi (Big Data)

Big Data (Büyük Veri) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hızla gelişen bilişim sektörü ve yeni nesil dijital dünyanın hayatımızın her alanında yer alması ile birlikte, verinin insan hayatı ve iş dünyası üzerindeki önemi fazlasıyla belirginleşti. ‘‘Big Data’’ ise dijital dünyada en sık duyduğumuz kavramlardan biri olarak karşımıza çıkmaya başladı.

Teknoloji ürünleri ile birlikte ortaya çıkan veri havuzu gittikçe büyüyor ve verinin anlamlandırılmasını sağlayan yazılımlar, bu verinin etkin şekilde kullanılması için farklı şekillerde yapılanıyor. Bu süreci öngören firmalar ise yatırımlarını Big Data ve bilişim Ar-Ge’lerine yapıyor.

Big Data (Büyük Veri) Ne Demek?

Big Data, internet ve veri tabanları üzerinde yapılan bütün paylaşımlara verilen isim olarak tanımlanabilir. Bu paylaşımların içerisinde ise fotoğraf arşivleri, log dosyaları (internet hareketleri), müşteri/çalışan bilgileri, finansal dokümanlar gibi farklı kaynaklardan gelen veri yığını bulunuyor. Sosyal medya hesapları, arama motorları ya da kullanıcının internet üzerinde gerçekleştirdiği tüm etkileşim, Big Data kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Big Data, hayal edebileceğimizden çok fazla bir büyüklüğe sahip. Üstelik bu boyut ivme ile artmaya devam ediyor. 2022 yılında, 2012 yılından 44 kat fazla verinin üretileceği ön görülüyor. Günümüzde ise şimdiye kadar birikmiş olan tüm verinin yalnızca %0,5’i analiz edilip kullanıldı. Bu da Big Data’nın önümüzdeki yıllar için ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Big Data Yönetim Kolaylığı Sağlıyor

Big Data; iş operasyonlarında yönetim kolaylığının elde edilmesine, gerekli insan gücünün azaltılmasına, bütçesel karlılığın artmasına ve işlem hızının oldukça yüksek seviyelere çıkmasına kadar birçok iş sürecinde yardımcı olabiliyor. Hizmet, servis ya da ürün verimliliğini de Big Data ile artırmak mümkün. Forbes’da yayınlanan bir makaleye göre Big Data’nın bütün gücünden faydalanan perakende firmaları, kar marjlarını %60’a kadar artırabiliyor.

Müşterinin tam olarak ne istediğini bilmek firmalara oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Kişiye özel yapılan dijital reklamlar Big Data kullanımının en önemli örneklerinden biri. Ancak yalnızca şirketler değil, kamu kuruluşları da Big Data’dan oldukça büyük kazanımlar elde ediyor. Örneğin suç ve terörle mücadele birimleri Big Data’nın gücünden faydalanabiliyor. Bir diğer kullanım olarak eğitim alanında yapılan analizler ile uygun çözümler üretilebiliyor. Ülkemizde ise savunma sanayiden sağlık kurumlarına kadar birçok kamu kuruluşu, yerli ve yabancı yazılım firmalarının desteği ile Big Data’nın gücünden yararlanıyor.