Giyilebilir Teknoloji

 

Giyilebilir teknoloji, aksesuar olarak ya da kıyafetin bir parçası olarak giyilen teknolojik ürünleri tanımlamak için kullanılan genel tabirdir. Birçok giyilebilir teknoloji ürünü var olsa da, aralarındaki en popüler olanlar hareket takip ekipmanları ve akıllı saatlerdir. Giyilebilir teknolojinin en önemli özellikleriden biri, İnternet’e bağlanarak cihaz ile ağ arasında veri aktarımı yapabilmesidir. Bu veri alışverişi sayesinde giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti dünyasında ön plana çıkıyor.

Mobil ağ teknolojisindeki ilerlemeler ve kullanım alanlarının genişlemesi, giyilebilir teknolojinin de gelişmesine zemin hazırladı. Bluetooth kulaklıklar, akıllı saatler ve çevrimiçi gözlükler insanlara kablosuz bağlantı ile verilere ulaşma imkanı verdi. Tüm endüstri insanların kişisel ihtiyaçları doğrultusunda gerek duydukları verilere ve bilgilere ulaşabilmesini kolaylaştıracak giyilebilir teknoloji cihazları için uygulama geliştirmeye başladı. Hareket takibi yapan cihazlar, sosyal paylaşım çılgınlığının ardından kendilerini ilk gösteren giyilebilir teknoloji cihazları oldu. Sonrasında ise, bileğinizde ekranların olması normal hale geldiği için, bunu geliştirmek kaçınılmaz bir hal aldı.

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği

Giyilebilir teknoloji hem pazar açısından hem de veri toplama işinde oldukça değerli bir fırsat yarattı. Bu cihazlar bulunduğunuz yere göre reklam verilmesinden, mağazanın ziyaret ettiğiniz bölümlerinin takibie kadar birçok alanda satıcıya fayda sağladı.

Peki kişilerin ve yönetmeliklerin özel hayata verdiği değer bir yanda dururken, firmalar bu cihazlardan toplanan verileri nasıl kullanabilecek? Tabii ki her geçen gün daha fazla insanın bu cihazları kullanabilmek adına verdikleri izin sayesinde.